Results Sheet

Download

CLASS 1 - COLOURS OF THE WORLD
1stHumaria BabarPakistan
2ndNicola DesmondIreland
3rdToni HorneUnited Kingdom
CLASS 2 - GEMS
1stRatna DeyIndia
2ndMagdolna PhillipsUnited Kingdom
3rdSarah BoyntonUnited States of America
 
Commended
Julia KnightsUnited Kingdom
Mandira PalIndia
Mary PresslyUnited States of America
Diane SmithUnited Kingdom
CLASS 3 - RHYTHM
1stPhelicia ShepherdBarbados
2ndHideyo OnishiJapan
3rdJackie FerdinandBarbados
 
Commended
Ann KennedyUnited Kingdom
CLASS 4 - IN HIGH SPIRITS
1stElizabeth GrahamUnited Kingdom
2ndMita KanoriaIndia
3rdSusan HorneUnited Kingdom
 
Commended
Angela OwenBarbados
CLASS 5 - MASTERPIECE
1stAnila HindochaKenya
2ndMonique DefauwBelgium
3rdHemangini KumarIndia
 
Commended
Devyani KhimjiOman
Divya BhagatIndia
CLASS -
1stTeresa DodrillIreland
2ndJudith LittleAustralia
3rdBarbara CollierUnited Kingdom
 
Commended
Nayna ParrinKenya
Wendy ParsonsUnited Kingdom
Margaret McSheehyUnited Kingdom

Download

CLASS 1 - COLOURS OF THE WORLD
1stHumaria BabarPakistan
2ndNicola DesmondIreland
3rdToni HorneUnited Kingdom
CLASS 2 - GEMS
1stRatna DeyIndia
2ndMagdolna PhillipsUnited Kingdom
3rdSarah BoyntonUnited States of America
 
Commended
Julia KnightsUnited Kingdom
Mandira PalIndia
Mary PresslyUnited States of America
Diane SmithUnited Kingdom
CLASS 3 - RHYTHM
1stPhelicia ShepherdBarbados
2ndHideyo OnishiJapan
3rdJackie FerdinandBarbados
 
Commended
Ann KennedyUnited Kingdom
CLASS 4 - IN HIGH SPIRITS
1stElizabeth GrahamUnited Kingdom
2ndMita KanoriaIndia
3rdSusan HorneUnited Kingdom
 
Commended
Angela OwenBarbados
CLASS 5 - MASTERPIECE
1stAnila HindochaKenya
2ndMonique DefauwBelgium
3rdHemangini KumarIndia
 
Commended
Devyani KhimjiOman
Divya BhagatIndia
CLASS 6 - A CUT ABOVE
1stTeresa DodrillIreland
2ndJudith LittleAustralia
3rdBarbara CollierUnited Kingdom
 
Commended
Nayna ParrinKenya
Wendy ParsonsUnited Kingdom
Margaret McSheehyUnited Kingdom
CLASS 7 - HERITAGE
1stTom HodgeUnited Kingdom
2ndLily MoreIndia
3rdAnne SkinnerBarbados
 
Commended
Lucille GreavesBarbados
Jan JarvisBarbados
CLASS 8 - LASTING BEAUTY
1stYoko NishiyamaJapan
2ndNgaire GamackAustralia
3rdManjari BagariaIndia
CLASS 10 - EARTH TONES
1stWiqarun-nisa BoolaniPakistan
2ndMaggie TempleUnited Kingdom
3rdPauline LuxtonNew Zealand
Commended
Judith LittleAustralia
Rebecca Anne HindeUnited Kingdom
CLASS 11 - CHITTER CHATTER
1stJun HasegawaJapan
2ndTrudy GranthamCanada
3rdGeorge MaddenUnited Kingdom
 
Commended
Rosalie BarrNew Zealand
Pramilla LadhaKenya
Claudette J, SmithCanada
Margaret TitmanUnited Kingdom
CLASS 12 - OCEAN TREASURES
1stJanthia HoltNew Zealand
2ndRita KhimjiOman
3rdChristine PictonUnited Kingdom
 
Commended
Linda PorrettUnited Kingdom
Naina ShahKenya
Surayya KassamZimbabwe
CLASS 13 - SMOOTH SAILING
1stVaughan HarringtonSouth Africa
2ndCandice MorgensternUnited States of America
3rdShirleyan EnglishCanada
 
Commended
Marilyn PageNew Zealand
Laurence PerezFrance
CLASS 14 - STATE OF BLISS
1stSandra WilliamsonCanada
2ndMargaret QuinnIreland
3rdMarie MundayUnited Kingdom
 
Commended
Lois BrownUnited Kingdom
Penelope BrunningAustralia
Giovanna RobertsUnited Kingdom
Ann TraynorUnited Kingdom

tr>

CLASS 15 - ARCHIPELAGO
1stJean ShineAustralia
2ndJackie WalkerUnited Kingdom
3rdAnne Christine RandleUnited Kingdom
 
Commended
Kim BailleAustralia
Sue SlarkUnited Kingdom
Pamela WelchUnited Kingdom
CLASS 16 (A) - STORY TIME, 8 - 11 YEARS OLD
1stJaahnavi BansalIndia
2ndLola SkeetUnited Kingdom
3rdDaisy SkeetUnited Kingdom
 
Commended
Gracie GoochUnited Kingdom
Maisie LloydUnited Kingdom
Viraj NathayIndia
Ava JullianUnited Kingdom
Ruby PearsonUnited Kingdom
Charlie PellUnited Kingdom
Grace PearsonUnited Kingdom
CLASS 16 (B) - STORY TIME, 12 - 16 YEARS OLD
1stZoe SofoldeousUnited Kingdom
2ndCameron LovelandUnited Kingdom
3rdMaryam BangashPakistan
 
Commended
Jalise WorrelBarbados
Jamie GoodridgeBarbados
CLASS 17 - GIVE ME MUSIC
1stKathleen ThompsonArgentina
2ndCarola KeanUnited Kingdom
3rdAayda BhartiaIndia
 
Commended
Devanshi SomanyIndia
Sunita KanoriaIndia
CLASS 18 - IDYLLIC DAWN
1stJoyce CookUnited Kingdom
2ndBarbara BedellCanada
3rdJudith JamesCanada
 
Commended
Helen BreslinUnited States of America
Lindy FedchunCanada
Geri NielsenNew Zealand
CLASS 20 - SILHOUETTE
1stKaroline Van BeverBelgium
2ndSetsu ShimozawaJapan
3rdNoreen BayleyBarbados
 
Commended
Roberta DuBeshterUnited States of America
Dulcie LoftingUnited Kingdom
Wenfang ShiChina
CLASS 21 - PLANTATION SPLENDOUR
1stJulie AlleyneBarbados
2ndMaragaret FairburstUnited Kingdom
3rdDorothea PierreBarbados
CLASS 22 - PERFECTION
1stUrsula EleyCanada
2ndLeigh GreenstreetNew Zealand
3rdLorraine PetersCanada
 
Commended
Audrey Van HolstCanada
Donelda KelpCanada
CLASS 24  - BEYOND IMAGINATION
1stRenu PoddarIndia
2ndLynn BeahanZimbabwe
3rdAsma AnsariPakistan
 
Commended
Sue ClarksonCanada
Preeti SardaIndia
Aisha ZahidPakistan
CLASS 25 - SINFULLY SPICY
1stAnesu MunengwaZimbabwe
2ndCarola KeanUnited Kingdom
3rdMary-anne VercammenCanada
 
Commended
Jessica CadoganBarbados
SPECIAL AWARDS
Best in Show
Renu PoddarIndiaClass 24 - Beyond Imagination
Runner up, Best In Show
Yoko NishiyamaJapanClass 8 - Lasting Beauty
Most Innovative
Teresa DodrillIrelandClass 6 - A Cut Above
Most Interpretive
Elizabeth GrahamUnited KingdomClass 4 - In High Spirits
Best Use of Colour
Aisha ZahidPakistanClass 24 - Beyond Imagination
Best Use of Foliage
Jackie FerdinandBarbadosClass 3 - Rhythm
Best of Four Imposed Classes
Jun HasegawaJapanClass 11 - Chitter Chatter
Best of Two Craft Classes Mail-In
Ratna DeyIndiaClass 2 - Gems
Best of Junior Classes, 8 - 11
Jaahnavi BansalIndiaClass 16 - Story Time
Best of Junior Classes, 12 - 16
Zoe SofoldeousUnited KingdomClass 16 - Story Time
Presidents Award
Noreen BaileyBarbados

Download